Aktualności:

Walne Zebranie Sprawozdawcze

08-02-2024

Zakończenie termomodernizacji budynku OSP

26-03-2023

Zdarzenia:

Alarm Fałszywy

01-01-1970

Pożar sadzy w kominie przy ul. Ślosarczyka

23-01-2013

Manewry w Dankowicach

 

30 Kwietnie 2015 roku gościnnie uczestniczyliśmy w ćwiczeniach strażackich jednostek z gminy Wilamowice. Odbyły się one na terenie OSP Dankowice. Założeniem manewrów był pożar lasu. Jako pierwsi na miejsce zdarzenia dotarły dwa zastępy z Dankowic. Pierwszy zastęp utworzył 2 roty gaśnicze oraz rozpoczął podawanie wody przez działko zamontowane na samochodzie strażackim w kierunku płonącego lasu. Po drugiej stronie lasu kolejne zastępy utworzyły następne dwa prądy wody, jeden w kierunku ognia, drugi w celu obrony sąsiedniego zagajnika. Natychmiast utworzone zostało stanowisko wodne na pobliskiej rzece. Drugim założeniem były poszukiwania zaginionych osób znajdujących się prawdopodobnie na płonącym terenie. Dowódca po otrzymaniu zgłoszenia o zaginionych zadysponował dwie roty ratowników z uprawnieniami do podejmowania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po odszukaniu osób ewakuowano ich i udzielono pomocy przedmedycznej. Trzecie już, najbardziej niespodziewane założenie dotyczyło zaginionych dwóch ratowników, z którymi utracono kontakt radiowy. W poszukiwania udały się dwie roty z nowo przybyłych jednostek. Strażacy zostali odnalezieni i także udzielono im pierwszej pomocy przedmedycznej. W działaniach udział brały wszystkie jednostki gminny Wilamowice oraz gościennie OSP Bestwinka i OSP Kaniów. Celem ćwiczeń było trenowanie prawidłowego podawania i przetłaczania wody na duże odległości w rozległym terenie. Okazją też było poćwiczenie założeń z zakresu udzielania pierwszej pomocy w czasie akcji.

Strażakom z sąsiedniej OSP Dankowice dziękujemy za corocznie zaproszenie na manewry, jest to doskonała okazja do przećwiczenia wielu założeń, które udoskanalają nasze umiejętności i gotowość.